AFD57-22-41PY-6117-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-22-41PY-6117-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Plug Housing
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
41
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Plating :
Nickel
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Contacts :
41
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Orientation :
Y
Insert Material :
Plastic
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-22-41PY-6117-LC Overview
AFD57-22-41PY-6117-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-22-41PY-6117-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-22-41PY-6117-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT