AFD57-20-39PY-6117
Mfr.Part #
AFD57-20-39PY-6117
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Aluminum
Bulk
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
No
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
IEC Conformance :
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
39
Shielded
Contact Finish - Mating :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Aluminium
Total Number of Contacts :
39
HTS Code :
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Orientation :
Y
Color :
Mount :
Cable, Free Hanging
Male
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock