AFD57-18-32PY-6141
Mfr.Part #
AFD57-18-32PY-6141
Description
CONN PLUG HSG MALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
Y
Shell Size - Insert :
Contact Size :
20
Contact Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Positions :
32
Type :
For Male Pins
Number of Contacts :
32
Gender :
Male
Voltage - Rated :
2.3kV
Cadmium
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-18-32PY-6141 Overview
AFD57-18-32PY-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-18-32PY-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-18-32PY-6141 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT