AFD57-18-11SX-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-18-11SX-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
11
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Cadmium
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
X
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Plating :
Nickel
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16
Number of Positions :
11
Body Material :
Aluminium
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-18-11SX-6139 Overview
AFD57-18-11SX-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-18-11SX-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-18-11SX-6139 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT