AFD57-18-11PX-6141
Mfr.Part #
AFD57-18-11PX-6141
Description
CONN PLUG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
X
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Plating :
Nickel
Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Voltage - Rated :
2.3kV
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
Male
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-18-11PX-6141 Overview
AFD57-18-11PX-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-18-11PX-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-18-11PX-6141 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT