AFD57-18-11PN-6140
Mfr.Part #
AFD57-18-11PN-6140
Description
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
16
Insert Material :
Plastic
Contact Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Published :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
11
Plating :
Nickel
Number of Contacts :
11
Body Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
2.3kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-18-11PN-6140 Overview
AFD57-18-11PN-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-18-11PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-18-11PN-6140 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT