AFD57-16-26SY-6117
Mfr.Part #
AFD57-16-26SY-6117
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
Y
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
26
Empty Shell :
No
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
26
Mount :
Cable, Free Hanging
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Plastic
Radiation Hardening :
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock