AFD57-16-26SW-6117
Mfr.Part #
AFD57-16-26SW-6117
Description
CONN PLUG FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Crimp
Operating Supply Voltage :
600V
Backshell Type :
Solid
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
26
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
26
Color :
Olive Drab
Orientation :
W
REACH SVHC :
yes
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Filter Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Plastic
Mixed Contacts :
Published :
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock