AFD57-14-19PW-6117
Mfr.Part #
AFD57-14-19PW-6117
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
W
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
19
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mount :
Cable, Free Hanging
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock