AFD57-14-19PN-6117
Mfr.Part #
AFD57-14-19PN-6117
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Circuit Application :
Power
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Preloaded :
No
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Contact Current Rating :
7.5A
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
19
Termination :
Crimp
Insert Material :
Plastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Supply Voltage :
600V
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insulation Material :
Silicone
Number of Signal Positions :
19
Plating :
Cadmium
Empty Shell :
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Mount :
Panel
IEC Conformance :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Current Rating :
7.5A