AFD57-14-19PN-1A
Mfr.Part #
AFD57-14-19PN-1A
Description
PLUG ASSY
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Number of Pins :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, EMI/RFI SHIELDED
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
No
Filter Feature :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Mounting Type :
CABLE
Operating Supply Voltage :
600V
Mixed Contacts :
Shell Size :
14
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Material :
Aluminum Alloy
Coupling Type :
Bayonet
Number of Positions :
19
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Type :
Crimp
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT RESISTANT; MOISTURE RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Datasheets
AFD57-14-19PN-1A
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE 19 Positions NICKEL PLATED
AFD57-14-19PN-1A Overview
This product is packaged in a MIL SERIES CONNECTOR box.CABLE indicates that the device is mounted.It is equipped with 20 pins.Furthermore, there are other features such as STANDARD: MIL-DTL-26482, EMI/RFI SHIELDED, to name a few.