AFD57-14-15PZ-6141
Mfr.Part #
AFD57-14-15PZ-6141
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Plating :
Nickel
Voltage - Rated :
2.3kV
Mount :
Free Hanging
Feature :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Plating - Body :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Published :
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
15
Number of Positions :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Shell Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Circular, Crimp, Plug Aluminium 15 Positions Bulk Bayonet
AFD57-14-15PZ-6141 Overview
AFD57-14-15PZ-6141 Features
AFD57-14-15PZ-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD57-14-15PZ-6141 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT