AFD57-14-12PX-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-14-12PX-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating - Body :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Material :
Aluminium
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Feature :
Shielded
Number of Positions :
12
Voltage - Rated :
2.3kV
REACH SVHC :
Unknown
Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
12
Circular, Crimp, Plug Aluminium 12 Positions Bulk Bayonet
AFD57-14-12PX-6139 Overview
AFD57-14-12PX-6139 Features
AFD57-14-12PX-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD57-14-12PX-6139 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT