AFD57-12-10SY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD57-12-10SY-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Orientation :
Y
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
10
Datasheets
AFD57-12-10SY-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD57-12-10SY-LC Overview
AFD57-12-10SY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD57-12-10SY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD57-12-10SY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT