AFD56-24-61SX-6116
Mfr.Part #
AFD56-24-61SX-6116
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
X
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Black Anodized
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Operating Supply Voltage :
600V
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Number of Positions :
61
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Insert Material :
Plastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
61
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Black Anodized Bulk X Bayonet Lock