AFD56-24-61PW-6117
Mfr.Part #
AFD56-24-61PW-6117
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
61
Plastic
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Orientation :
W
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
61
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Shell Material :
Aluminum
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
IEC Conformance :
HTS Code :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock