AFD56-24-31SX-6232
Mfr.Part #
AFD56-24-31SX-6232
Description
CONN PLUG HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Number of Positions :
31
Ratings :
Environment Resistant
Number of Contacts :
31
Shell Finish :
Anodized
Bayonet Lock
Contact Gender :
FEMALE
Plating :
Nickel
Current Rating :
7.5A
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Size :
16
Shielding :
Unshielded
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Shape :
Circular
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Anodized 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-24-31SX-6232 Overview
AFD56-24-31SX-6232 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-24-31SX-6232 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-24-31SX-6232 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT