AFD56-24-31PX-6232
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD56-24-31PX-6232
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Gender :
Male
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Voltage - Rated :
2.3kV
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodized
Termination :
Crimp
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
16
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
31
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Black
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
31
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Current Rating :
7.5A
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Anodized 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-24-31PX-6232 Overview
AFD56-24-31PX-6232 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-24-31PX-6232 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-24-31PX-6232 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT