AFD56-24-31PN-6140
Mfr.Part #
AFD56-24-31PN-6140
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Number of Positions :
31
MIL-DTL-26482
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Voltage - Rated :
2.3kV
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Male
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
31
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Nickel
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 31 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-24-31PN-6140 Overview
AFD56-24-31PN-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-24-31PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-24-31PN-6140 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT