AFD56-24-19SY-6140
Mfr.Part #
AFD56-24-19SY-6140
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
Y
Housing Color :
Silver
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
19
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Body Plating :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
19
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Gender :
FEMALE
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
12
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-24-19SY-6140 Overview
AFD56-24-19SY-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-24-19SY-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-24-19SY-6140 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT