AFD56-24-19PN-6116
Mfr.Part #
AFD56-24-19PN-6116
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
19
Current Rating :
23A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Crimp
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Black Anodized
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
19
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Color :
Black
Mixed Contacts :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Anodized Bulk N (Normal) Bayonet Lock