AFD56-22-55SX-LC
Mfr.Part #
AFD56-22-55SX-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Contact Size :
20
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Orientation :
X
Number of Contacts :
55
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
55
Type :
For Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Housing Color :
Silver
Datasheets
AFD56-22-55SX-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-55SX-LC Overview
AFD56-22-55SX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-55SX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-55SX-LC Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT