AFD56-22-55SN-6140
Mfr.Part #
AFD56-22-55SN-6140
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminium
Published :
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Free Hanging
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
55
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Current Rating :
7.5A
Plating :
Nickel
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet
Number of Positions :
55
Voltage - Rated :
2.3kV
Circular, Crimp, Plug Aluminium 55 Positions Bulk Bayonet
AFD56-22-55SN-6140 Overview
AFD56-22-55SN-6140 Features
AFD56-22-55SN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD56-22-55SN-6140 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT