AFD56-22-55PZ-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD56-22-55PZ-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
7.5A
Number of Contacts :
55
Plating :
Nickel
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Voltage - Rated :
2.3kV
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Orientation :
Z
Published :
Gender :
Male
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
20
Datasheets
AFD56-22-55PZ-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-55PZ-LC Overview
AFD56-22-55PZ-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-55PZ-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-55PZ-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT