AFD56-22-55PX-LC
Mfr.Part #
AFD56-22-55PX-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Number of Contacts :
55
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
X
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminum Alloy
Datasheets
AFD56-22-55PX-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-55PX-LC Overview
AFD56-22-55PX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-55PX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-55PX-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT