AFD56-22-55PW-6139
Mfr.Part #
AFD56-22-55PW-6139
Description
CONN PLUG HSG MALE 55POS INLINE
Current Rating :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Plating :
Cadmium
Voltage - Rated :
2.3kV
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
55
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Contacts :
55
Orientation :
W
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Male
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-55PW-6139 Overview
AFD56-22-55PW-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-55PW-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-55PW-6139 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT