AFD56-22-41SY-LC
Mfr.Part #
AFD56-22-41SY-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
Y
Voltage - Rated :
2.3kV
Gender :
Male
Number of Contacts :
41
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
41
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
AFD56-22-41SY-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-41SY-LC Overview
AFD56-22-41SY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-41SY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-41SY-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT