AFD56-22-41SX-6141
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD56-22-41SX-6141
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
41
Contact Type :
Crimp
Plating :
Nickel
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Number of Contacts :
41
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-41SX-6141 Overview
AFD56-22-41SX-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-41SX-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-41SX-6141 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT