AFD56-22-41SN-6141
Mfr.Part #
AFD56-22-41SN-6141
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Plastic
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Number of Contacts :
Shell Finish :
Cadmium
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Voltage - Rated :
2.3kV
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
41
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-22-41SN-6141 Overview
AFD56-22-41SN-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-22-41SN-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-22-41SN-6141 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT