AFD56-22-41SN-6117
Mfr.Part #
AFD56-22-41SN-6117
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Nickel
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Unknown
HTS Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
13A
Total Number of Contacts :
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Supply Voltage :
600V
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Gender :
Male
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Voltage - Rated :
2.3kV
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Empty Shell :
Contact Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Plastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock