AFD56-22-41PN-6117
Mfr.Part #
AFD56-22-41PN-6117
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
2.3kV
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
41
Plating :
Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
No
Published :
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Plastic
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
Unknown
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
41
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Supply Voltage :
600V
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Current Rating :
13A
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock