AFD56-20-41SY-LC
Mfr.Part #
AFD56-20-41SY-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Plastic
Type :
For Female Sockets
Orientation :
Y
Number of Positions :
41
Datasheets
AFD56-20-41SY-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-20-41SY-LC Overview
AFD56-20-41SY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-20-41SY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-20-41SY-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT