AFD56-20-39PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD56-20-39PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
39
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Current Rating :
7.5A
Contact Size :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
39
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage - Rated :
2.3kV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Plating :
Nickel
Datasheets
AFD56-20-39PN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-20-39PN-LC Overview
AFD56-20-39PN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-20-39PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-20-39PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT