AFD56-20-16PZ-6233
Mfr.Part #
AFD56-20-16PZ-6233
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Circular, Crimp, Plug
Plating - Body :
Electroless Nickel
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Nickel
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminium
Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
2.3kV
REACH SVHC :
Unknown
Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
16
Contact Plating :
Gold
Published :
Contact Gender :
Male
Circular, Crimp, Plug Aluminium 16 Positions Bulk Bayonet
AFD56-20-16PZ-6233 Overview
AFD56-20-16PZ-6233 Features
AFD56-20-16PZ-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD56-20-16PZ-6233 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT