AFD56-20-16PW-LC
Mfr.Part #
AFD56-20-16PW-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
16
Contact Type :
Nickel
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Housing Color :
Silver
Type :
For Male Pins
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Contact Gender :
Male
Body Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Environment Resistant
Datasheets
AFD56-20-16PW-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 16 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-20-16PW-LC Overview
AFD56-20-16PW-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-20-16PW-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-20-16PW-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT