AFD56-18-32SZ-6233
Mfr.Part #
AFD56-18-32SZ-6233
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
32
Plating :
Nickel
Feature :
Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
Z
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Contacts :
32
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-32SZ-6233 Overview
AFD56-18-32SZ-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-32SZ-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-32SZ-6233 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT