AFD56-18-32SW-6141
Mfr.Part #
AFD56-18-32SW-6141
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Orientation :
W
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
32
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Olive Drab
Feature :
Coupling Nut
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
20
Number of Positions :
32
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Contact Type :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Contact Gender :
FEMALE
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-32SW-6141 Overview
AFD56-18-32SW-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-32SW-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-32SW-6141 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT