AFD56-18-30SY-LC
Mfr.Part #
AFD56-18-30SY-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 30POS INLINE
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
30
Orientation :
Y
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
30
Current Rating :
7.5A
Housing Color :
Silver
Datasheets
AFD56-18-30SY-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 30 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-30SY-LC Overview
AFD56-18-30SY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-30SY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-30SY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT