AFD56-18-30SX-6233
Mfr.Part #
AFD56-18-30SX-6233
Description
CONN PLUG HSG FMALE 30POS INLINE
Gender :
FEMALE
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Contacts :
30
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
30
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Contact Gender :
FEMALE
1 (Unlimited)
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 30 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-30SX-6233 Overview
AFD56-18-30SX-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-30SX-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-30SX-6233 Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT