AFD56-18-30PX-LC
Mfr.Part #
AFD56-18-30PX-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 30POS INLINE
Number of Positions :
30
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
30
Current Rating :
7.5A
Voltage - Rated :
2.3kV
Gender :
Male
Contact Gender :
Male
Orientation :
X
Contact Plating :
Gold
Datasheets
AFD56-18-30PX-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 30 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-30PX-LC Overview
AFD56-18-30PX-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-30PX-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-30PX-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT