AFD56-18-11SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD56-18-11SN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Voltage - Rated :
2.3kV
Plating :
Nickel
Gender :
FEMALE
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
11
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
11
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Current Rating :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Datasheets
AFD56-18-11SN-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 11 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-11SN-LC Overview
AFD56-18-11SN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-11SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-11SN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT