AFD56-18-11SN-6141
Mfr.Part #
AFD56-18-11SN-6141
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Voltage - Rated :
2.3kV
Published :
Number of Contacts :
11
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Nickel
Number of Positions :
11
Termination :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Contact Gender :
FEMALE
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 11 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-18-11SN-6141 Overview
AFD56-18-11SN-6141 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-18-11SN-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-18-11SN-6141 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT