AFD56-16-26PW-6139
Mfr.Part #
AFD56-16-26PW-6139
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Circular Connector Housings
Plating :
Nickel
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
26
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum Alloy
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Positions :
26
Coupling Nut
Voltage - Rated :
2.3kV
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Published :
Orientation :
W
Fastening Type :
Bayonet Lock
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Finish :
Cadmium
Termination :
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Unshielded
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-16-26PW-6139 Overview
AFD56-16-26PW-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-16-26PW-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-16-26PW-6139 Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT