AFD56-16-26PN-6233
Mfr.Part #
AFD56-16-26PN-6233
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Free Hanging
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-16-26PN-6233 Overview
AFD56-16-26PN-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-16-26PN-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-16-26PN-6233 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT