AFD56-16-26PN-6140
Mfr.Part #
AFD56-16-26PN-6140
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
26
Shell Finish :
Nickel
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-16-26PN-6140 Overview
AFD56-16-26PN-6140 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-16-26PN-6140 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-16-26PN-6140 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT