AFD56-16-23SX-6139
Mfr.Part #
AFD56-16-23SX-6139
Description
CONN PLUG HSG FMALE 23POS INLINE
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Cadmium
Crimp
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Unshielded
Number of Contacts :
23
Orientation :
X
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
23
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Contacts Not Included
Published :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-16-23SX-6139 Overview
AFD56-16-23SX-6139 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-16-23SX-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-16-23SX-6139 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT