AFD56-14-19PY-LC
Mfr.Part #
AFD56-14-19PY-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
Y
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
AFD56-14-19PY-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-14-19PY-LC Overview
AFD56-14-19PY-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-14-19PY-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-14-19PY-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT