AFD56-14-19PX-6233
Mfr.Part #
AFD56-14-19PX-6233
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
X
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
19
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-14-19PX-6233 Overview
AFD56-14-19PX-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-14-19PX-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-14-19PX-6233 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT