AFD56-14-18PX6116
Mfr.Part #
AFD56-14-18PX6116
Description
AFD56-14-18PX-6116
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Style :
Threaded
Voltage Rating :
1.5 kV, 2.3 kV
Number of Positions :
18 Position
Empty Shell :
No
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Plating :
Nickel
Mounting Type :
CABLE
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
18
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
ANODIC PLATED
Current Rating :
7.5 A