AFD56-14-15PW-LC
Mfr.Part #
AFD56-14-15PW-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Voltage - Rated :
2.3kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Plastic
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Free Hanging
Contact Size :
Orientation :
W
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
15
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Shielding :
Unshielded
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Number of Contacts :
15
Published :
Contact Type :
Crimp
Plating :
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Datasheets
AFD56-14-15PW-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD56-14-15PW-LC Overview
AFD56-14-15PW-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD56-14-15PW-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD56-14-15PW-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT